Product Details:
| Plant Capacity | 4-6 TPH |
| Type of Machine | Poultry Feed Plant |
| Capacity | 4 ton/hr |
| Plant Type | Automatic |
| Motor Power | 240 HP |
| Feeder Motor Power | 2 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Die Ring Diameter / Die ID | 520 mm |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Usage | Layer Feed, Breeder Feed, Broiler Feed, Finisher Feed, Grower Feed, Starter Feed |
| Type | Vertical |
| No of rollers | 2 |
Product Details:
| Plant Capacity | 2 ton/hr |
| Type of Machine | Cattle Feed Plant |
| Plant Type | Pellet And Mash |
| Motor Power | 20 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | SS |
| Power Source | Electric |
| Application | Dairy Feed |
| Voltage | 415V |
| Capacity | 15 tph |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Type of Machine | Poultry Feed Plant |
| Plant Type | Mash Plant |
| Power | 22 Kw |
| Motor Power | 30 hp |
| Capacity | 2 Ton per hr |
| Usage/Application | Cattle Feed Making |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application | Dairy Feed, Cow Feed, Buffalo Feed |
| Type Of Machines | Fully Automatic |
| Weight | 2500 kg |
| Voltage | 415 |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Size Dimension | 2000*1500*900 mm |
| Brand | JAGDEO |
We provide an exclusive range of Animal Feed Mash Plant.
Features
Skid Mount Option.
Easy to Operate.
Feed in Mash or Pellet Form.
Low budget.
Easy Low maintainence.
Low Power Consumption.
Product Details:
| Plant Capacity | 5 ton/hr |
| Type of Machine | Poultry Feed Plant |
| Machine Type | Crumbler Line |
| Motor Power | 200 HP |
| Plant Type | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Usage | Starter Feed, Broiler Feed, Layer Feed, Grower Feed, Finisher Feed, Breeder Feed |
| Frequency | 50 HZ |
| Voltage | 415 |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Machine Type | Crumbler Line |
| Type of Machine | Poultry Feed Plant |
| Plant Capacity | 2 ton/hr |
| Capacity | 2 tph |
| Plant Type | Semi Automatic |
| Motor Power | 100 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Die Size | 3 mm |
| Usage | Finisher Feed |
| Power Source | Electric |
| Material | Steel |
| Country of Origin | Made in India |
We are engaged in offering a wide range of Cattle Feed Plant to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Plant Capacity | 3 ton/hr |
| Type of Machine | Poultry Feed Making Machine |
| Machine Type | Crumbler Line |
| Capacity | 3 MT |
| Plant Type | Automatic |
| Motor Power | 160 |
| Feeder Motor Power | 170HP |
| Die Ring Diameter / Die ID | 320 mm |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Usage | Breeder Feed, Layer Feed, Broiler Feed, Starter Feed, Grower Feed, Finisher Feed |
| Die Size | 3 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Type | Horizontal |
| Type Of Machines | Fully Automatic |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50hz |
| Power (kW) | 120 kw |
| Material | MS & SS |
| Motor Type | Induction Motor |
| Pellet Size (mm) | 3 to 8 |
| Brand | JAGDEO |
| Country of Origin | Made in India |
PELLET MILL
This animal feed machinery, used to create pellets from powdered material, is one of the most important machines in industrial production. It's usually used to produce animal feed pellets, wood pellets, and fuel pellets for use in a pellet stove. It is mainly used in large scale commercial production with the features of long working life, high output and low consumption. JAGDEO’s pellet mills are simple and solid machines, with high reliability and very low maintenance costs.
JET-PM-304, 40hp - 75 hp, 30kW - 55kW, 1.5 Ton/h - 2.5 Ton/h.