Product Details:
| Plant Capacity | 1 ton/hr |
| Plant Type | Pellet And Mash |
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Motor Power | 75 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Application | Dairy Feed, Buffalo Feed |
| Material | MS |
| I Deal in | New |
| Country of Origin | Made in India |
We design, manufacture and Install the Mash & Pellet Feed Plants ( feed mills) for Poultry & Cattle both in semi-Automatic & Fully Automatic systems.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Horizontal |
| Capacity | 5 tph |
| Roller Type | Double Stage |
| Motor Power | 5 hp |
| Panel Type | PLC |
| Feeder Motor Power | 0.75 hp |
| Automation Grade | Automatic |
| Die Size | 2 mm |
| Feed Form | Pellet And Crumb |
| Feed Pellet Size | 2 mm |
| Usage/Application | Chicken Feed Making |
| Phase | Three Phase |
| Roller Diameter | 200 mm |
| Roller Length | 1250 mm |
| Application | Poultry Feed |
| Frequency | 50 hz |
| Country of Origin | Made in India |
Jagdeo Make Pellet Crumbler is essential equipment in feed pellet production, which is dedicated to crumble large feed pellets into irregular small ones to meed different demands of different animals in different growth periods.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Flat Die |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Motor Power | 25 hp |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Die Size | 5 mm |
| Feed Form | Pellet |
| Type | Vertical |
| No of rollers | 2 |
| Material | mild steel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: