Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Machine Type | Mash Plant |
| Motor Power | 40 HP |
| Capacity | 1.0 - 10.0 t/ hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Mash |
| Die Size | 2.5 mm |
| Usage/Application | Feed Making Machine |
| Voltage | 415 V |
| Brand | JET |
| Country of Origin | Made in India |
| Spindle Speed | 2800 rpm |
Being one of the trusted organizations in the market, we are affianced in providing a wide range of Animal Feed Hammer Mill.
Features:
Longer service life
Trouble-free operation
Excellent performance
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power Source | Electric |
| Plant Capacity | 500 kg/hr |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Brand | JET |
| Power | 10 hp |
| Capacity | 0.5- 0.8 t/ hr |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 240 V and 415 V |
| Phase | Threee |
| Frequency | 50 hz |
| Material | Mild Steel |
| Roller Diameter | 280 mm |
| Spindle Speed | 1880 rpm |
Being one of the trusted organizations in the market, we are affianced in providing a wide range of Half Screen Hammer Mills.