Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Machine | Cattle Feed Plant |
| Mixer Type | Single Shaft Paddle Mixer |
| Capacity | 0.5 TPH |
| Motor Power | 10 hp |
| Mixing Chamber Volume | 500 liters |
| Machine Type | Batch |
| Automation Grade | Automatic |
| Feed Form | Mash |
| Mixing Time | 10 min |
| Power Source | Electric Motor |
| Material | Stainless Steel |
| Mixing Period | 5 minutes |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | JAGDEO |
| Working Capacity | 500 Kg / Batch |
| Auger Flight Thickness | 10 mm |
Feed mixers are used in feed mills for the mixing of feed ingredients and premixes. The mixer plays a vital role in the feed production process, with efficient mixing being the key to good feed production.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Mash Plant |
| Type of Machine | Cattle Feed Machine |
| Mixer Type | Single Shaft Paddle Mixer |
| Capacity | 1000 kg |
| Motor Power | 15 hp |
| Usage/Application | Cattle Feed Making |
| Automation Grade | Automatic |
| Mixing Chamber Volume | 1500 liters |
| Feed Form | Mash |
| Type Of Machines | Mash Feed Plant |
| Brand | JET |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 HZ |
| Voltage | 415 V |
| Phase | 3 Phase |
Additional Information: