Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Feed Mixer |
| Mixer Type | Single Shaft Paddle Mixer |
| Type of Machine | Feed Mixers |
| Motor Power | 5 hp |
| Power | 1.5/3.7 kw |
| Capacity | 300-500 kg/h |
| Usage/Application | Cattle Feed Making |
| Mixing Chamber Volume | 100 liters |
| Power Source | Electric Motor |
| Feed Form | Mash |
| Automation Grade | Automatic |
| Type Of Machines | Fully Automatic |
| Brand | Jagdeo |
| Material | SS |
| Drum speed | 20rpm |
The mixer is a new type of high-efficiency, fine container rotary and agitating mixing equipment.
It is used for uniform mixing of various powdery and granular materials.
It has a high degree of mixing and can also achieve better mixing of ingredients with little added amount.
Additional Information:
Product Details:
| Mixer Type | Double Shaft Paddle Mixer |
| Type of Machine | Feed Mixers |
| Capacity | 1000 kg |
| Motor Power | 15 hp |
| Machine Type | Batch |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Feed Form | Mash |
| Die Size | 4 mm |
| Mixing Time | 10 min |
| Material | Mild Steel |
| Mixing Period | 10 minutes |
cattle+poultry feed mixer machine